wtorek, 2 lutego 2016

Filar

Klasa Pietruszki omawia teraz kwestię wiary i religii. W ramach poznawania wierzeń różnych kultur, odwiedzają świątynie różnych wyznań. Byli w meczecie, kościele, w świętymi hinduistycznej i medytowali wraz z buddystami.

Pietruszce najmniej podobała się wizyta w meczecie, bo pan który ich oprowadzał mówił długo i szybko, w wyniku czego Pietruszka niewiele zrozumiał. Chcąc się upewnić że syn zrozumiał choć najważniejsze rzeczy, Tata spytał ilu jest bogów w islamie. „Pięciu” odparł bez wahania Pietruszka. Rodzice otworzyli szeroko oczy i spytali skąd ten pomysł. „No bo on ciągle tylko mówił o five pillars. Co to w ogóle są te pillars?”

Mama zamyśliła się. Kiedy nie znamy języka i kontekstu kulturowego wychwytujemy najważniejsze informacje oceniając wypowiedź po sposobie rozkładania akcentów, częstotliwości mówienia o danej kwestii, języku ciała. I czasem może się okazać, że praktyki i zwyczaje zajmują więcej miejsca niż to co powinno być najważniejsze, że pięć filarów może przesłonić Allaha.

Swoją drogą, Mama słyszała kiedyś, że muzułmanie uważają, że katolicyzm nie jest religią  monoteistyczną. Bo oprócz Boga jest jeszcze bogini-matka (Maryja) i cały panteon pomniejszych bóstw zajmujących się określonymi sprawami (na przykład św. Florian od pożarów i św. Antoni od rzeczy zagubionych). Możliwe że oni też byli kiedyś na wycieczce szkolnej i słuchali między wierszami.

2 komentarze:

  1. Ha ha ha dobre:) Ale takich lekcji to Wam zazdroszczę:)

    OdpowiedzUsuń

Dziękujemy za wszystkie komentarze :)