środa, 5 kwietnia 2017

Zespół Aspergera

W szkole Pietruszki i Zochacz trwa Tydzień Autyzmu. Wczoraj przy kolacji Zochacz tłumaczyła rodzinie co to jest Zespół Aspergera "To taka choroba. I dzieci które ją mają, często mają lepszą pamięć niż inne. I nawet jeśli mają na stole trzydzieści elementów i tylko jeden się zmieni to one to zauważą. Naprawdę, trzydzieści!". Po czym dodała "Ale za to jak usłyszą, że ktoś mówi "krew mnie zalewa!" to zaczynają krzyczeć bo boją się, że jest naprawdę ranny. A to tylko znaczy że ktoś jest bardzo zdenerwowany".

Tłumacząc coś sześciolatkom. Mama pewnie wybrałaby inny przykład idiomu który można zrozumieć dosłownie. Ale poza tym wyjaśnienie, które zostało w głowie Zochacz było chyba niezłe? Zdanie czytelników, którzy są blisko tematu mile widziane.

#LightItUpBlue

4 komentarze:

  1. Jest kapitalna książka dla dzieci, ukazująca świat chorych rówieśników z ich punktu widzenia, jeśli Cię to interesuje, podpytam właścicielkę czytanego przeze mnie egzemplarza, bo zapomniałam

    OdpowiedzUsuń
  2. Pracuję w przedszkolu integracyjnym... Może faktycznie z większym wyczuciem można było dobrać przykład, ale tak- zgadza się. Tak właśnie to wygląda.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ps. Bardzo dobrze, że "wtajemnicza" się dzieci/rówieśników w takie zagadnienia. To bardzo pomaga obu stronom.

    OdpowiedzUsuń

Dziękujemy za wszystkie komentarze :)