środa, 31 marca 2010

Inauguracja sezonu podwórkowego


Ponieważ pogoda dziś dopisywała, Mama zabrała Pietruszkę na podwórko. Po 20 minutach niestety zaczęło kropić, więc Mama zarządziła odwrót. Pamiętając zeszłoroczne brewerie przy wychodzeniu z podwórka, Mama spodziewała się najgorszego. Ku jej zdumieniu Pietruszka wskoczył na motor i popędził karnie do domu. Czyżby synek doroślał i to miał być nowy standard współpracy? Mama boi się przyzwyczajać do tej myśli. Chyba po prostu był w wyjątkowo dobrym humorze.

Posłuszny synek


Mama miała dzień urlopu. Ustaliła więc z Tatą, że spróbuje on sprawnie wyprawić Pietruszkę do żłobka, tak żeby Mama mogła dłużej pospać. Oczywiście rano Pietruszka zameldował się u rodziców w pokoju już o 6.20. Tata go zabrał sprawnie, acz nie bez awantury i wrzasków. Kiedy Tata zaczął robić śniadanie, usłyszał, że Pietruszka znów wędruje do Mamy. Zawołał więc "Zamknij drzwi do pokoju bo Mamusia jeszcze śpi".

Pietruszka był już wtedy w rodziców sypialni. Jednakże jako posłuszny synek zamknął drzwi (od środka) i powiedział "Tak, zamykam drzwi bo Mamusia jeszcze śpi". I spokojnie wrócił do warczenia i mruczenia jak rasowa ciężarówka, którą się właśnie bawił.

wtorek, 30 marca 2010

Mama zaczyna się bać


W niedzielę Pietruszka postanowił udowodnić rodzicom co potrafi kreatywny trzylatek. Najpierw postanowił sprawdzić co się stanie jak ugryzie szklankę. I choć wybrał do tego "nietłukącą" szklankę Arcopalu oczywiście udało mu się wygryźć w niej sporą dziurę. Szczęśliwie zrobił to stojąc tuż przy Mamie, która zdążyła wyjąć mu z buzi wszystkie kawałki szkła zanim Pietruszka oblizał wargi.

Po tej dawce adrenaliny rodzice z ulga powitali fakt, że Pietruszka poszedł się spokojnie bawić w swoim pokoju. Tata nabrał jednak podejrzeń. I słusznie. kiedy wszedł do Pietruszki całe duże pudełko kremu znajdowało się na Pietruszkowych łapkach. A łapki starannie wcierały go w podłogę. Szczęśliwie drewnianą a nie w dywan.

Jeśli tak ma wyglądać odkrywanie świata przez trzylatka to Mama nie wie czy ma na to nerwy ...

niedziela, 28 marca 2010

To samo inaczej


Jeden z przyjaciół Pietruszki ma tatę cudzoziemca, w wyniku czego ma nietypowe imię - Bright (czyt. Brajt).  Dziś Pietruszka śpiewał przy śniadaniu piosenkę "Była sobie raz królewna, pokochała Brajta! Król wyprawił im wesele i skończona bajka".

Sposób na dinozaura


Pietruszka próbował oprotestować założenie pieluchy do spania, twierdząc, że boi się dinozaura który jest na niej narysowany. Zirytowana Mama ofuknęła go "Pietruszko, co Ty opowiadasz? Jak można bać się kogoś na kogo można nasikać?".

Wyraz skupienia na twarzy synka dał Mamie wyraźnie do zrozumienia, że dinozaur został pokonany z kretesem.

Instruktor

Pietruszka lubi się bawić z otoczeniem. Ma przy tym pragmatyczne podejście do sprawy i wie, że czasem dorosłym trzeba pewne rzeczy wytłumaczyć.

Wczoraj był z wizytą u Cioci Marty. Ponieważ Ciocia nie ma jeszcze własnych dzieci, miał pełne prawo podejrzewać, że nie zna podstawowych zasad którymi rządzą się zabawy trzylatków. Podszedł więc do stolika na kawę i patrząc na Ciocię powiedział "Ja teraz będę się chował pod stół a Ty będziesz mówić >>A kuku!<<".

Zresztą wczoraj okazało się, że nawet rodzice Pietruszki potrzebują czasem korepetycji. Kiedy wracali od Cioci było już dość późno. Pietruszka zaczął więc tradycyjnie udawać, że usnął w aucie. Rodzice wiedzieli, że to na niby, więc nie przerwali rozmowy. Wtedy z fotelika rozległ się wyrzut "Tata, no mów pobudka!".

piątek, 26 marca 2010

Dezercja


Po dniu pełnym wrażeń, Pietruszce zamykały się już strasznie oczka. Po przeczytaniu książeczki Tata synka przytulił i zdał sobie sprawę, że Pietruszka śpi. Cichutko więc wymknął się z pokoju.

Po pięciu minutach z pokoju Pietruszki rozległ się ryk "Taaaaataaaaa!". Kiedy Tata otworzył drzwi usłyszał wyrzut "Dlaczego ode mnie uciekłeś?". I na nic zdały się tłumaczenia że to Pietruszka uciekł w objęcia Morfeusza.

Schodowe dylematy


Pietruszka był z wizytą u Babci Wandzi. W poszukiwaniu Wujka Maćka wdrapał się po stromych i krętych schodach na pierwsze piętro. Po czym zawołał Babcię, żeby szybko do niego przyszła.

Zaniepokojona Babcia wbiegła kłusem na górę pytając jednocześnie co się stało. Pietruszka odparł zdziwiony niewiedzą Babci "Ja nie mogę zejść sam po schodach. Bo spadnę i wybiję sobie zęby".

Babcia pokiwała głową z uznaniem i sprowadziła Pietruszkę za rączkę na dół.

środa, 24 marca 2010

Wspólny mianownik


Pietruszka wczoraj przybiegł do szatni w żłobku razem z Brightem. Podszedł do swojej szafki i powiedział "A ja mam nowe buty!". Bright przyjął to ze zrozumieniem mówiąc "Ja też!". Uradowany Pietruszka dodał "Tata mi kupił!". Bright potwierdził, że jego też.

Obaj koledzy podali sobie ręce z zadowolenia, że tyle ich łączy.

Piękno to przyjaźń


Tata podpytywał Pietruszkę czy dziewczyny w żłobku są ładne. Pietruszka odpowiadał na kolejne propozycje, wyjaśniając, że Lidka jest "ładna", Madzia "chyba też" a Olga jest z kolei "obrażalska".

Po wysłuchaniu całej litanii, Tata postanowił ustalić rzecz kluczową i zapytał, która jest najładniejsza z wszystkich. Pietruszka nie miał wątpliwość "Adam, Filip i Bright. Bo to są moi przyjaciele".

poniedziałek, 22 marca 2010

Kamień poniekąd filozoficzny


Pietruszka kocha kamyki. Pasjami znosi je do domu, na spacerze nie przepuści żadnemu. Dziś wracał z Mamą ze żłobka. Zafascynował go sporej wielkości kamyk leżący na brzegu trawnika. Intuicyjnie podejrzliwa wobec koloru kamyka Mama zdążyła tylko krzyknąć "Nie ruszaj!", kiedy pod naciskiem Pietruszkowej łapki kamyk rozpadł się na małe, bardzo brązowe, kawałeczki.

Nastroiło to Mamę do wielu ciepłym myśli pod adresem właścicieli czworonogów. Zwłaszcza, że nawet inteligentny 3-latek zna obowiązki w tym zakresie.

Na gigancie


W niedzielę Pietruszka był z rodzicami w centrum handlowym - w związku z nagłym atakiem wiosny rodzice musieli kupić mu nowe buciki.

Po udanych zakupach, rodzice postanowili kupić ciasto na deser. Odwrócili się dosłownie na sekundkę. Ale sekundka wystarczyła, żeby Pietruszka zniknął. Zdenerwowani rodzice zaczęli biegać i wołać. Mama się popłakała, oczami duszy widząc już Strasznego Porywacza Małych Chłopców. Tata pobiegł w poszukiwaniu biura ochrony. I dochodząc już do tegoż biura, dokładnie w przeciwnym końcu centrum handlowego, zobaczył Pietruszkę przed straganem ze słodyczami.

Mama Pietruszkę wycałowała, zrugała i jeszcze raz wycałowała. A Pietruszka spokojnie powiedział "Ja was szukałem, bo gdzieś sobie poszliście". Tak, w końcu to rodzice polecieli gdzie oczy poniosą.

sobota, 20 marca 2010

Plotki biurowe


Mama wzięła dziś Pietruszkę na postrzyżyny. Po skończonej robocie Pietruszka obejrzał się i powiedział z satysfakcją "Ja w poniedziałek powiem w żłobku cioci, że byłem u fryzjera!".

Zważywszy na to, że Tata powitał ostrzyżonego syna słowami "Witaj rekrucie", małe szanse, że któraś ciocia nie zauważy wizyty u fryzjera. Ale przecież nie o to chodzi w biurowych plotkach.

Samopomoc


Kiedy rano Tata poszedł do Pietruszki jego oczom ukazał się zdumiewający widok: Pietruszka był goły jak święty turecki i leżał na materacu koło łóżka, przykryty kocykiem.

Kiedy Tata spytał "Co tu się stało?". Pietruszka rzeczowo wyjaśnił "Bo piżamka była mokra to ją zdjąłem. I łóżeczko też było mokre". Tata sprawdził. Faktycznie, syn przesikał się i to fest. Ale pierwszy raz nie zrobił z tego powodu afery tylko poradził sobie sam.

piątek, 19 marca 2010

Emancypacja to mit


Mama wracała z Pietruszką ze żłobka. W pewnym momencie stanęli w korku spowodowanym zepsutymi światłami. Pietruszka szybko ustalił źródło problemu, po czym uspokoił Mamę "Ja naprawię światła. Naprawię z Tatą i Mamą". Mama grzecznie się zdziwiła "Naprawisz z Mamą i Tatą?". Pietruszka zastanowił się chwilę po czym dodał "Ja naprawię z Tatą. A Mama będzie gotowała".

Słowem faceci naprawiają świat a baby do garów.

środa, 17 marca 2010

Kosmiczny kapłan


Pietruszka wziął miseczkę i zaczął chodzić po pokoju. W pewnym momencie doszedł do Mamy i powiedział, że ma wrzucić mu do miseczki pieniążki. Mamie cała sytuacja coś przypominała, ale upewniła się "Dlaczego mam wrzucić pieniążek?". Pietruszka wyjaśnił więc "Bo jestem księżycem".

Fakt, deklinacja słowa "ksiądz" nie jest najprostsza.

Niecierpliwy


Pietruszka potrzebował do czegoś pomocy Taty, zaczął więc go wołać. Tata odkrzyknął, że nie może teraz się zająć sprawą bo siedzi na sedesie. Pietruszka wsadził głowę do łazienki i powiedział "No to wstawaj, wstawaj szybciutko.".

sobota, 13 marca 2010

Autopoprawka po wersalsku


Pietruszka jechał dziś popołudniu do babci. W pewnym momencie powiedział "Jedziemy do babci Wandzi". Po czym zreflektował się "Przepraszam, pomyliłem się. Jedziemy do babci Krysi".

Czesak


Pietruszka wszedł dziś rano do rodziców pokoju i oświadczył "Mam czesak i będę się czesał".

No w sumie po co mu grzebień? Przecież nie będzie nigdzie grzebał.

czwartek, 11 marca 2010

Łazienkowy musicall


Pietruszka miał jakiś czas temu etap niechęci do mycia zębów. Żeby go przekonać do jedynie słusznej postawy, Tata śpiewał mu w łazience "Szczotko, szczotko, hej szczoteczko...".

Teraz rytuał wygląda nieco inaczej. Pietruszka idzie do łazienki, bierze szczotkę, nakłada na nią pastę i otwiera buzię. Po czym zamyka buzię i odwraca się do Taty z wyrzutem "Tata, no śpiewaj".

środa, 10 marca 2010

Komentator


Pietruszka był wczoraj z rodzicami na rekolekcjach. Ksiądz rekolekcjonista wygłosił pełne pasji, 45-minutowe kazanie. Skończył je jakąś mocną puentą i usiadł, a w kościele zaległa cisza. I wtedy spod ołtarza rozległ się głośny okrzyk Pietruszki "Ksiądz już skończył!".

Rodzice błogosławili fakt, że Pietruszka nie zna jeszcze słowa "wreszcie".

poniedziałek, 8 marca 2010

Chorobliwa potrzeba babeczki


Pietruszka jest zdrowym, rozbrykanym trzylatkiem. W efekcie tego nie jest mu łatwo wysiedzieć przez godzinę spokojnie w kościele. Zwykle mu się to udaje, co nagradzane jest babeczką z cukierni, która jest po drodze z kościoła do domu.

Dzisiaj Pietruszka był z rodzicami na rekolekcjach. Był grzeczny, ale co jakiś czas napomykał o babeczce. Ponieważ rodzice nie okłamują synka, Mama nie chciała mu robić fałszywych nadziei i wyszeptała mu do ucha, że dziś babeczki nie będzie bo wieczorem cukiernia jest już zamknięta. Ale że postara się kupić synkowi babeczkę jutro.

Po chwili zastanowienia Pietruszka powiedział Mamie "Ale ja muszę zjeść babeczkę bo jak nie to będę chory". Szczęśliwie w domu okazało się, że ciasteczko owsiane również ma cudowne właściwości uzdrawiające.

Zaskakujący Dzień Kobiet


Dzisiaj rano Mama szykowała się do wyjścia, gdy Tata z Pietruszką zniknęli nagle z horyzontu. Po chwili z pokoju wyłonili się obaj z dumnymi minami, a Pietruszka dzierżył w dłoni siatkę z prezentem dla Mamy.

Mamie było bardzo miło, ucałowała obu panów, po czym dodała "Ojej, a ja zupełnie nic nie wiedziałam." Co Pietruszka skomentował lojalnie "Ja też nie wiedziałem".

niedziela, 7 marca 2010

Bajka na dobranoc


Pietruszka obudził wczoraj Mamę o piątej rano, więc wieczorem ledwie się trzymała na nogach (Pietruszka odespał w południe). Po kąpieli Pietruszka wybrał książeczkę z dużą ilością obrazków, po czym zaczął ją "czytać" czyli opowiadać co widzi na kolejnych stronach.

Po dłuższej chwili Mama ocknęła się i zdała sobie sprawę, że Pietruszka czytał bajkę tak skutecznie, że Mamę uśpił. Nawet jej się ten wariant podobał.

Świątynia dumania

Wczoraj Tata przybiegł do Mamy dusząc się ze śmiechu i wydusił z siebie "Chodź, musisz to zobaczyć, naprawdę warto".

Mama pobiegła więc szybko za Tatą do łazienki i zobaczyła Pietruszkę na nocniku, czytającego z przejęciem książeczkę. Czyli to jednak jest wpisane w chromosom Y. 

piątek, 5 marca 2010

Samokrytyka

Pietruszka jadł zupę z grzankami. Grzanki były z ziołami, więc ubabrał sobie nimi całe łapki. Kiedy skończył jeść, popatrzył na swoje ręce krytycznie i powiedział "Jestem brudny jak świnia".